Čistota pracovného priestoru má veľký vplyv na pracovnú pohodu a aj na produktivitu práce. Aké zásady pri upratovaní dodržovať, aby sme pracovný priestor udržali dlhodobo čistý?
Upratovanie je neoddeliteľnou súčasťou našich životov skoro každý deň. Nejedná sa vždy hneď o komplexné upratovanie celého bytu či spoločnosti, ale kľudne môže ísť iba o pravidelne robené drobnosti.
Medzi takéto pravidelné upratovanie môžeme zaradiť činnosti, ktoré máme na programe denno-denne a vlastne si ani neuvedomujeme, že niečo čistíme. Nech už sa ale jedná o akúkoľvek drobnosť, nikdy nie je od veci vyhľadať pomoc profesionálov.
Poupratujte rýchlo
Komplexné upratovanie je veľkou záťažou poväčšinou hlavne žien. Každý kto však chce mať či už v domácnosti, alebo vo firme čisto vie, ako dlho trvá rozžiariť každý kút či medzierku a čo je horšie, ako dlho daný poriadok aj vydrží. Vo väčšine prípadov po pár dňoch treba začať od znovu. Najvhodnejšie je zamerať sa na úseky, ktoré sú v najhoršom stave a kde sa hromadí najviac mikroorganizmov. Takto dopadne naše úsilie na úrodnú pôdu s minimom vynaloženej energie.
V prvom rade sa púšťame do oblokov. Pri tomto procese sa zároveň aj dôkladne vyvetrá, povesia vyprané závesy a pripnú záclony. Následne prechádzajte na zaprášený nábytok a rôzne dekoračné predmety. Netreba zabúdať, že vždy sa oplatí postupovať od stropu smerom k podlahe a že čím viac dekoračných predmetov, tým viac čistenia a nášho úsilia. Treba mať vždy na pamäti, že veľa vecí sa vždy rovná väčší neporiadok. V skutočnosti často krát iba stačí pretrieť nábytok obyčajnou švédskou utierkou z mikrovlákna a celý priestor sa rozžiari čistotou. Povysávajte zem od nečistôt a poumývajte dlážku. Iba týchto pár úkonov a ak ste postupovali pedantne, môže Vás obliať spokojnosť, pretože drvivú časť práce máte za sebou.
V nasledujúcej časti upratovania sa sústreďujte na miesta, kde sa vďaka priaznivým vplyvom môžu dokonale šíriť choroboplodné zárodky a mikroorganizmy. Bavíme sa tu o sociálnom zariadení, kúpeľni, WC, ale tiež kuchynské drezy, trúby, sušičky, príslušenstvo k HI- TECH technológiám, klávesnice, ovládače, vypínače a kľučky od dverí. Všetko dôkladne poumývajte upratovacími prípravkami a určite nezabúdajte ani na práčku. Ak používate dezinfekčné prostriedky, dôkladne odstránite aj skryté nečistoty a plesne v bubne práčky.
S dezinfekciou to však nikdy nepreháňajte. Okrem používania chemických látok v prostriedkoch, ktoré nám škodia, nám nesvedčí ani žiť v úplne sterilnom prostredí. Po týchto činnostiach ste už úplne na konci. Teraz stačí len poprať bielizeň, poumývať vnútro skríň a nakopčekovať bielizeň. Dobrá rada na záver, nepotrebné veci nikdy neskladujte.
Zdroj: www.podnikajte.sk