Možno si myslíte, že je to vopred prehratý boj. Nie je! Tu sú triky, ako sa prachu účinne zbaviť. Hoci prachu sa natrvalo nezbavíme, prinášame vám účinné triky, ako si nábytok bez neho udržíte čo najdlhšie. Vyhýbajte sa týmto chybám!
Utieranie prachu je totiž nevďačná, nikdy sa nekončiacia úloha. Jeden deň ho zotriete a na ďalší je už všetko zase pokryté protivným nánosom. Aj keď sa ho natrvalo zbaviť nedá, existujú triky, ako si s ním poradiť. Vyskúšajte ich!
-
Postupujete nesystematicky
Zlá organizácia práce býva tou najčastejšou chybou, ktorú pri upratovaní robíme. Väčšina z nás najskôr utrie prach na nábytku a nakoniec sa pustí do luxovania či zametania podlahy. Nech už ale máte akokoľvek dokonalý vysávač alebo zametáte maximálne opatrne, vždy tým rozvírite v miestnosti prach, ktorý potom sadá na nábytok a police, z ktorých ste ho práve zotreli.
-
Zotierate prach nasucho
Utierky z mikrovlákna sú síce “zázračné”, ale musíte ich navlhčiť. A nielen tie. Suchá handrička totiž na sebe prach neudrží. Pozor, aby ste ju nenamočili príliš, väčším množstvom vody by ste mohli nábytku ublížiť. Pre ľahšie čistenie a lepšie výsledky môžete na handričku streknúť čistiaci antistatický prostriedok určený presne na tento účel.
-
Leštiaci prostriedok striekate priamo na nábytok
Aj keď vám to na väčšine prostriedkov budú “odporúčať”, nerobte to! Riskujete, že sa na nábytku vytvorí len ťažko odstrániteľný povlak, ktorý bude prach ešte viac priťahovať. Navyše, sprej nikdy nestriekate rovnomerne, na skrinkách vám tak vzniknú nepekné fľaky. Namiesto toho prostriedok nastriekajte na handričku a jemne ním utrite povrch nábytku.
-
Používate prachovku z peria
Tento strapatý nástroj len premiestňuje prach z jedného povrchu na druhý. Namiesto prachovky z peria si radšej kúpte utierku z mikrovlákna alebo elektrostatickú prachovku, ktorá prach naozaj zotrie. Keď už sú vlákna zanesené, kúpte novú. Ak sa pôvodná dá prať, nikdy nepoužívajte aviváž!
-
Zabúdate na filtre vo vysávači
Teraz si možno hovoríte, že filtre vo vysávači slúžia práve na zachytenie jemného prachu. Lenže zanesené filtre ho už nepochytajú, naopak, v skutočnosti ho chrlia späť do vzduchu. Je preto dôležité, aby ste ich menili alebo prali tak často, ako odporúča výrobca. Rovnako nezabudnite ani na pravidelnú výmenu sáčkov.